Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Hesaplaması Nasıl Yapılır?

trafik kazasi

Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Trafik sigortası tazminat hesaplaması yapılırken, tazminat tutarını belirleyen en önemli unsur kusur oranıdır. Kazadaki kusurunuz yüksek olması, sigorta şirketinin ödeyeceği tazminat bedelini düşürür. Sigorta ettirenin %100 kusurlu olduğu durumlarda ise tazminat hakkı olmaz.

Kusur oranının dışında, tazminat hesaplamasını etkileyen birçok unsur bulunuyor. Örneğin trafik kazasından dolayı sakat kalan veya ölen kişinin yaşı, maaşı, sakatlık oranı ve sigorta şirketi tarafından belirlenen poliçe veya teminat bedeli gibi değişkenler tazminat tutarını etkiler. Bu nedenle yetkili merciler haricinde yapılan tazminat hesaplamalarına, “trafik kazası tazminat hesaplama tablosu” gibi uygulamalara itimat etmemenizi öneririz.

Ölümlü trafik kazalarındaki tazminat hesaplamalarında farklı kriterler kullanılır. Ölümlü bir kaza gerçekleştiğinde, kişinin yolcu veya şoför olması ya da yaya iken kaza geçirmesi sonucunda vefat etmesi, farklı tazminat hesaplamaları yapılmasına neden olur. Ölümlü bir kaza sonrası tazminat bedelini belirleyen başlıca kriterler şunlardır:

  1. Kaza tarihinde sigorta tarafından belirlenen teminat bedeli
  2. Vefat eden kişinin yaşı
  3. Vefat ettiği tarihteki maaşı
  4. Kişinin vefatı sonrasında, yoksun kalmaları nedeniyle ailesine (eş, 18 yaşından küçük çocuklar, anne, baba) verilmesi gereken tazminat
  5. Vefat eden kişinin kazadaki hata payı
  6. Vefat eden kişinin haklılık oranı

Ölümlü kazalarda da tazminat hesaplamalarındaki en önemli unsur kusur oranıdır. Tamamen kusurlu olan bir bireyin tazminat hakkı olmadığı gibi, kusur oranı arttıkça tazminat bedeli düşer. Örneğin trafik kazası sonrasında vefat eden kişi %20 kusurlu bulundu ve bilirkişi de bu kusur oranını onayladı. Bu kusur üzerinden 100.000 TL tazminat ödemesi belirlendiyse, vefat edenin ailesine ödenecek trafik sigortası vefat tazminatı 80.000 TL’dir.

Konuşmaya Başla !
WhatsApp'tan Yazın !