Fikri Mülkiyet Haklarımı Nasıl Korurum?

FİKRİ MÜLKİYET HAKLARIMI (MARKA, PATENT, BULUŞ, YAZILIM, GİRİŞİMCİLİK.) NASIL KORURUM?

fikri mulkiyet

Fikri Mülkiyet Hakları ve Farklı Koruma Sistemleri

Fikri mülkiyet hakları türleri için elde edilen ‘haklar’ birçok farklı ülkede benzer olmasına rağmen bazı durumlarda da çeşitli farklılıklar göstermektedir. Farklılıklar özellikle hakkın süresi (örneğin telif haklarının koruma süresi birçok ülkede farklılık gösterir) ve tescil süreçlerinin zorluğu konusundadır. Örneğin, bazı ülkeler patent başvurularına ‘İNCELEME (SUBTANTIVE EXAMINATION)’ yapılmasını gerekli kılarken bazı ülkeler de genellikle ‘FAYDALI MODEL (UTILITY MODEL)’ olarak adlandırılan ve buluşun örneğin buluş basamağı gibi patentlene bilirlik kriterlerini taşıyıp taşımadığının kontrol edilmediği belgeler verebilmektedir. Faydalı modeller piyasada kolaylıkla sorgulanabildikleri ve sonrasında da ‘GEÇERSİZ (INVALIDATED)’ ilan edilebildiklerinden dolayı güçlü değillerdir.

Farklı bölgeler fikri mülkiyet başvurularının farklı yollarla hazırlanmasını da gerektirir. ABD’de patent başvurusu yapan başvuru sahibinin ‘BULUŞUN TERCİH EDİLEN UYGULAMASI (PREFERRED EMBODIMENT)’ tanımlaması gerekirken AB patentlerinde böyle bir zorunluluk yoktur. Tekrarlamak gerekir ki, uluslararası bir faaliyette fikri mülkiyet haklarının kullanımı için birkaç ülkede koruma alınmaya ihtiyaç duyulacağından bu husus özellikle önemlidir.

Farklı ortaklar belki kendi ülkelerindeki koruma sistemlerinden haberdar olsalar da diğer bölgelerdeki durum hakkında olmayabilirler. Bu nedenle karşılıklı kontroller yapmaya ve farklı fikri mülkiyet sistemlerini ve gerekliliklerini bilen patent vekillerine danışmaya da ihtiyaç duyabilirsiniz.

Konuşmaya Başla !
WhatsApp'tan Yazın !